Ana Sayfa / Çalışma Konuları / CEZA HUKUKU AVUKATI İSTANBUL

CEZA HUKUKU AVUKATI İSTANBUL

CEZA HUKUKU

 

CEZA AVUKATI

Türkiye’deki avukatlık mesleğinde her ne kadar yasal branşlaşma olmasa da ceza hukuku konusunda uzmanlaşmış hukukçulara, halk arasında veya internette “ceza avukatı” veya “ağır ceza avukatı” gibi kavramlarla hitap edilmektedir.

CEZA HUKUKU NEDİR?

Ceza hukuku, insanların uğradığı haksızlıklar veya işlediği hatalı fiiller nedeniyle karşılaşacakları yaptırımların suç ve ceza kavramları çerçevesinde inceleyen kamu hukuku dalıdır.

CEZA AVUKATI NEDİR?

Ceza avukatı; ceza Yargılamasında vekil ya da müdafi olarak görev yapan avukatlara denir. Ceza avukatı, ceza davalarına bakan hukukçulara halk arasında tanımlanmış unvandır. Yasal olarak “ceza avukatı” adı altında resmi bir avukatlık branşı bulunmamaktadır.

Ceza avukatları, kişi özgürlüğü ve mağdur hakları bakımından toplumun en hassas sorunlarıyla uğraşmaktadır. Ceza davalarının olası ciddi sonuçlarında etkisinin bulunduğu ceza avukatları, alanlarında donanımlı ve tecrübeli olmalıdırlar.

CEZA AVUKATI NE YAPAR?

Ceza avukatının vekil olması durumunda müşteki, mağdur, katılan veya suçtan zarar görenin haklarını savunur. Ceza avukatının müdafi olması durumunda şüpheli ya da sanığın savunmasını yapar ve hukuki anlamda yardımcı olur.

Ceza Avukatı Görevleri:

  • TCK’da belirtilen tüm ceza ve ağır ceza davalarına (yağma, adam yaralama, kasten adam öldürme, rüşvet suçları, hile ve hileli iflas suçları, nitelikli dolandırıcılık, ağırlaşmış yaralama suçları, irtikap ve zimmet suçları, darp, vb. 10 yıldan daha fazla hapis cezasına mahkum edilebilecek kişilerin davalarına) bakmak
  • Müvekkilinin Özgürlük, maddi ve manevi tüm kişilik haklarını korumak
  • Dava süresince, davaya konu olan delillerin titizlikle ve dikkatli olarak araştırarak savunmaya eklenmesi
  • Müvekkil ile etkili bir iletişim kurarak davanın seyrini değiştirebilecek hukuki stratejiler geliştirmek
  • Gerçek suçlu/suçluların bulunması ve gerçek cezai yaptırımların alınmasını sağlamak

 

Diğer Başlıklar :istanbul en iyi ceza avukatları, ceza avukatı okmeydanı, türkiye'nin en iyi ceza avukatı


Kategori : REHBER KONULARI

Anahtar Kelimeler:
En iyi Ağır Ceza Avukatı Bakırköy Asliye Ceza Avukatı Beylikdüzü Avcılar Kadın Ceza Avukatı İstanbul Türkiye’nin En iyi Ağır Ceza Avukatları Ceza Avukatlık Ücretleri Avukat Tutma Ücretleri Esenyurt Dilekçe örneği 2022 2023 2025 2026 yılı Avukatları