Ana Sayfa / Çalışma Konuları / İŞÇİ TAZMİNAT HUKUKU AVUKATI İSTANBUL

İŞÇİ TAZMİNAT HUKUKU AVUKATI İSTANBUL

İŞ HUKUKU

İŞ HUKUKU AVUKATI

İş Hukuku, kendine özgü kuralları ve uygulamaları olan bir hukuk dalıdır. İş sözleşmeleri, işçi, işveren, işçilik hakları, iş kazası, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, hizmet tespiti, işe başlatmama tazminatı gibi birçok kavram İş Hukukuna özgü kavramlar olarak karşımıza çıkar.

İş hukukunun özel bir hukuk alanı olması, kendine has uygulamalarının ve inceliklerinin olması nedeniyle bu alandaki hukuki uyuşmazlıklara da uzman avukatların bakması tercih edilir.

İŞ HUKUKU AVUKATLARI NE YAPAR?

İş Hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukat öncelikle işçi ve işveren için hukuki danışmanlık yapabilir. İş sözleşmesinin hazırlanmasından itibaren verilecek hukuki danışmanlık ile taraflar ileride bir hukuki uyuşmazlık çıkma ihtimalini minimuma indirebilir.

Aynı şekilde iş sözleşmesinin devamı süresince de danışmanlık hizmetinden faydalanılabilir. Hukuka uygun davranmak isteyen işçi ve işverenler uygulamalarının hukuka uygun olup olmadığını, atacakları bir adımın kendilerine ne getireceğini öğrenebilir. Bu tip çalışmaları önleyici hukuk hizmeti olarak nitelendirmek mümkündür.

İş sözleşmesi ile ilgili bir hukuki uyuşmazlık ortaya çıktığında da avukatlardan yardım alınabilir. Arabuluculuk sürecini başlatıp yürütmek, dava açmak, dava sürecini yürütmek, gerektiğinde üst mahkemelere gitmek, kazanılan hakları icra yoluyla almak gibi birçok aşama avukatlar aracılığıyla yapılabilir.

 İŞ HUKUKUNDAKİ UYUŞMAZLIK VE DAVALAR

İş sözleşmesiyle ilgili uyuşmazlıkların tamamı bu alana girer, En çok karşılaşılan davalar şunlardır:

  • İş sözleşmesinin haksız feshi nedeniyle açılan davalar
  • İşçi alacaklarının tespiti ve ödenmesi için açılan davalar. Bu alacaklar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı, fazla mesai ücreti, ulusal bayram ve genel tatil alacakları gibi kalemler olabilir.
  • İş kazası nedeniyle açılan tazminat davaları
  • Sigortası yatırılmayan işçilerin açtığı hizmet tespit davaları
  • Mobbing iddiasıyla açılan davalar

İş kazaları nedeniyle ortaya çıkan ölüm ve yaralanmalar için işverenden tazminat isteme hakkı vardır. Özellikle gerekli iş güvenliği eğitimlerinin verilmediği, koruyucu ekipmanların sağlanmadığı, güvenlik önlemlerinin alınmadığı kazalarda işçinin ya da mirasçılarının acısının bir nebze de olsa giderilmesi için bu davalar açılır. Literatürde iş kazası avukatı diye bir tabir olmasa da bu tip davalara bakan avukatlar halk arasında bu şekilde nitelendirilir.

İşveren Firmalar Bünyelerinde İş Hukuku Avukatı Bulundurabilir

İşçi çalıştıran kurum ve özel kuruluşların bünyelerinde bir avukat çalıştırması ya da sözleşmeli avukatla çalışması da mümkündür. Böylece maaşlı olarak çalışan bir avukat yardımı alınmış olur ve her iş için danışmanlık ve avukatlık hizmeti almaya göre daha düşük maliyetle hukuki yardım sağlanır.

Mevzuata göre belirli özelliklerdeki şirketlerin bünyelerinde bir avukat çalıştırmaları ya da sözleşmeli avukatla çalışmaları zorunludur. Bu zorunluluk sadece İş Hukuku ile ilgili olmamakla birlikte İş Hukukunu da ilgilendirir.

 İŞ HUKUKU AVUKATLARININ ÜCRETLERİ

Avukatların alacakları ücretlerin alt sınırları Avukatlık Ücret Tarifesine göre belirlenir. Bu tarife her sene yenilenir ve asgari ücretlerde değişiklik yapılır. Avukatlar bu tarifede belirlenen miktarların altında ücret kabul edilemez. Aksi halde rekabet yasağına aykırı hareket edilmiş olur. Ancak bu miktarların üzerinde bir ücret belirlemek mümkündür.

Avukat ve müvekkil arasında belirlenen ücret bir sözleşme ile belirlenir. Uyuşmazlık halinde bu sözleme hükümleri geçerli olur.

 

Diğer Başlıklar :istanbul en iyi işçi avukatı, iş hukuku avukatı Bakırköy, türkiye'nin en iyi iş hukuku avukatı, iş hukuku avukatı ücretsiz danışma avcılar, iş hukuku avukatı danışma şişli


Kategori : REHBER KONULARI

Anahtar Kelimeler:
İşçi tazminatı avukatı Beylikdüzü Kıdem Tazminatı avukatları Esenyurt işçi hakları avukatı bahçelievler En iyi iş mahkemesi avukatı levent iş davası avukatları eminönü işçi alacak kıdem tazminatı avukatlık ücretleri bakırköy işçi hakları avukatı işçi ücretsiz danışma